Πέμπτη 19 Ιουνίου 2014

Ουρουγουάη - Αγγλία: Ρεκόρ καρτών οι Ουρουγουανοί

Τη δική τους μοναδική επίδοση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014 της Βραζιλίας πέτυχαν οι Ουρουγουανοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησής τους με την Αγγλία για τον Δ’ όμιλο της διοργάνωσης.
Οι Λατινοαμερικανοί δέχθηκαν κίτρινη κάρτα στην αρχή του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα ο Ντιέγκο Κοντίν, ο οποίος «κιτρινίστηκε» στο ένατο λεπτό του αγώνα από τον Πορτογάλο ρέφερι.

Μετά από αυτή την απόφαση του διαιτητή του ματς η Ουρουγουάη είναι στις πέντε κάρτες (4 κίτρινες και μία κόκκινη), τις περισσότερες από όλες τις ομάδες του Μουντιάλ 2014 της χώρας της Σάμπα.

Άλλα ενδιαφέροντα στατιστικά για την Ουρουγουάη είναι ότι η τελευταία της νίκη επί της Αγγλίας είναι από τις 22 Μαΐου του 1990, ένα φιλικό, στο οποίο επικράτησε 2-1 των αντιπάλων της στο Γουέμπλεϊ.

Επίσης, η Ουρουγουάη δεν έχει κερδίσει τα τελευταία της 11 παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου εναντίον άλλων κατόχων της διοργάνωσης, από ένα 2 - 1 απέναντι στη Γαλλία το 1966.