Κυριακή 13 Ιουλίου 2014

Ιστορίες για φιναλίστ: Η συναρπαστική προϊστορία της Αργεντινής και της Γερμανίας (βίντεο)

Ιστορίες για φιναλίστ: Η συναρπαστική προϊστορία της Αργεντινής και της Γερμανίας (βίντεο)Αργεντινή και Γερμανία, που θα διεκδικήσουν το βράδυ της Κυριακής την... κούπα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας, έχουν παίξει έως τώρα σε εννέα τελικούς Mundial και έχουν βρεθεί αντιμέτωπες δύο φορές με το σκορ στο... Χ. Το 1986 η «αλμπισελέστε» είχε πάρει το τρόπαιο και τέσσερα χρόνια μετά τα «πάντσερ» πήραν εκδίκηση.

1930, 30 Ιουλίου, Μοντεβίδεο,
Ουρουγουάη - Αργεντινή 4-2

Ο Πάμπλο Ντοράντο πέτυχε το πρώτο γκολ σε τελικό Mundial, μόλις στο 12ο λεπτό και παρά την αντίδραση της Αργεντινής (ήταν μπροστά στο ημίχρονο με τα τέρματα των Πεουσέλε και Στάμπιλε) η διοργανώτρια Ουρουγουάη, μπροστά σε 93.000 θεατές, έφτασε στο 4-2 (Σέα, Ιριάρτε και Κάστρο τα άλλα γκολ), κατακτώντας τον πρώτο τίτλο στη διοργάνωση.

1954, 4 Ιουλίου, Βέρνη, Δυτική Γερμανία - Ουγγαρία 3-2

Ο θρύλος της μαγικής ομάδας των Μαγυάρων κατέρρευσε στον τελικό του 1954. Στη φάση των ομίλων η παρέα του Πούσκας είχε συντρίψει τη Γερμανία με 8-3(!) και στον τελικό βρέθηκε να προηγείται με 2-0 από το 8ο λεπτό (Πούσκας και Σιμπόρ τα γκολ). Όμως, το αήττητο σερί των 32 αγώνων σταμάτησε εκείνη τη βροχερή μέρα σε έναν αγώνα που έμεινε στην ιστορία ως το «Θαύμα της Βέρνης». Με ένα γκολ του Μόρλοκ και δύο του Ραν (το τελευταίο στο 84') οι Γερμανοί πήραν τον πρώτο τους παγκόσμιο τίτλο.

1966, 30 Ιουλίου, Λονδίνο, Αγγλία - Δυτική Γερμανία 4-2 παρ.

Ο Τζεφ Χαρστ παραμένει ο μοναδικός παίκτης με χατ τρικ σε τελικό Mundial. Και έχοντας πετύχει κάτι τέτοιο, ήταν αδύνατο η Αγγλία, στην μοναδική της παρουσία σε τελικό, να χάσει την... κούπα. Ο Χαρστ ισοφάρισε άμεσα το γρήγορο γκολ του Χάλερ, ο Βέμπερ «απάντησε» στο προβάδισμα του Πίτερς και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, είδαμε το γκολ-φάντασμα του Χαρστ, καθώς κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Το γκολ όμως, μέτρησε και ο Άγγλος διεθνής, με ακόμα ένα τέρμα στο φινάλε, «σφράγισε» των θρίαμβο των «λιονταριών».

1974, 7 Ιουλίου, Μόναχο, Δυτική Γερμανία - Ολλανδία 2-1

Ο Γιόχαν Κρόιφ και το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο της Ολλανδίας είχαν... κλέψει καρδιές, αλλά τίποτα δεν ήταν αρκετό απέναντι στην σκληροτράχηλη Γερμανία. Οι «οράνιε» πήραν προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό (με πέναλτι του Νέσκενς), πριν καν οι Γερμανοί αγγίζουν την μπάλα. Όμως, ο Μπρέιτνερ ισοφάρισε γρήγορα (στο 25' επίσης με πέναλτι) και ο Γκερντ Μίλερ στο 43', με το 14ο γκολ του σε Παγκόσμιο Κύπελλο, έγραφε ιστορία τόσο για τον ίδιο, όσο και για τη χώρα του. Κι αυτό γιατί η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα στη σειρά!

1978, 25 Ιουνίου, Μπουένος Άιρες, Αργεντινή - Ολλανδία 3-1 παρ.

Σε δεύτερο σερί τελικό οι Ολλανδοί βλέπουν τα όνειρά τους για τίτλο να διαλύονται. Η Αργεντινή, που επέστρεψε σε τελικό μετά από 48 χρόνια απουσίας, κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Μάριο Κέμπες άνοιξε το σκορ στο 38', ο Ντικ Νανίνγκα ισοφάρισε στο 82' (σ.σ. ήταν ο πρώτος παίκτης σε τελικό που μπήκε αλλαγή και σκόραρε) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Οι Αργεντινοί όμως, ήταν ασταμάτητοι. Ο Κέμπες «χτύπησε» ξανά (2-1 στο 105') και ο Μπερτόνι (3-1 στο 115') υπέγραψε τον θρίαμβο.

1982, 1 Ιουλίου, Μαδρίτη, Ιταλία - Δυτική Γερμανία 3-1

Κι ενώ σε προηγούμενες διοργανώσεις η Γερμανία έμοιαζε αήττητη, το 1982 βρήκε τον δάσκαλό της... Η Ιταλία έφτασε σε μια από τις πιο εύκολες κατακτήσεις, κάνοντας το 3-0 με τα γκολ των Ρόσι (57'), Ταρντέλι (69') και Αλτομπέλι (81') και τον Μπρέιτνερ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 83'.

1986, 29 Ιουνίου, Μέξικο, Αργεντινή - Δυτική Γερμανία 3-2

Πριν από 28 χρόνια συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό οι φετινοί φιναλίστ. Η Αργεντινή είχε στις τάξεις της τον... Θεό Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, που μπορεί να μην σκόραρε, αλλά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Οι Μπράουν (23') και Χόρχε Βαλδάνο (56') έβαλαν την «αλμπισελέστε» μπροστά στο σκορ, αλλά όπως πάντα οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με τους Ρουμενίνγκε (74') και Φέλερ (81'). Κι ενώ το ματς πήγαινε για παράταση, ο Μαραντόνα έβγαλε «μαγική» μπαλιά στον Μπουρουσάγκα και στο 84' γράφτηκε ο επίλογος...

1990, 8 Ιουλίου, Ρώμη, Δυτική Γερμανία - Αργεντινή 1-0

Τέσσερα χρόνια μετά οι δύο ομάδες συναντιούνται ξανά... Ο τελικός δεν θυμίζει σε τίποτα την... ματσάρα στο Μεξικό. Το σκορ είναι στο 0-0, όταν στο 65' ο Πέδρο Μονζόν γίνεται ο πρώτος παίκτης που αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα σε τελικό, έχοντας κάνει σκληρό φάουλ στον Γιούργκεν Κλίσμαν. Στο 87' αποβλήθηκε και ο Γκουστάβο Ντεζότι, αλλά όλα είχαν κριθεί δύο λεπτά νωρίτερα με το πέναλτι-γκολ του Αντρέας Μπρέμε. 2002, 30 Ιουνίου, Γιοκοχάμα, Βραζιλία - Γερμανία 2-0 Η Γερμανία είναι για έβδομη φορά σε τελικό, αλλά για τέταρτη φεύγει ηττημένη. Τα δύο γκολ του Ρονάλντο (67' και 79') έκριναν το παιχνίδι στην πρώτη συνάντηση των δύο «γιγάντων» σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου