Κυριακή 29 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014: "Έλαμψε" ο Ροντρίγκες! Ιστορική πρόκριση της Κολομβίας (VIDEO)

Μουντιάλ 2014: `Έλαμψε` ο Ροντρίγκες! Ιστορική πρόκριση της Κολομβίας (VIDEO)

Που να είχε και τον Φαλκάο! Με δύο τέρματα του εξαιρετικού Χάμες Ροντρίγκες (απίστευτο σε εκτέλεση το πρώτο) η Κολομβία πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στους "8" του Μουντιάλ, επικρατώντας της Ουρουγουάης με 2-0. Βραζιλία - Κολομβία το ζευγάρι στα προημιτελικά

Η Κολομβία επιβλήθηκε με 2-0 της Ουρουγουάης στο δεύτερο ματς της φάσης των "16" με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Ροντρίγκες. Ο άσος της Μονακό ήταν ο άνθρωπος που έστειλε την ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν στους προημιτελικούς του τουρνουά, εκεί όπου θα συναντήσει την Βραζιλία.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός άνοιξε το... δρόμο της πρόκρισης στο 28' με απίστευτο σουτ, έξω απ' την περιοχή και πριν αυτή πέσει στο έδαφος. Το 1-0 υπέρ της ομάδας του Πέκερμαν, ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ουρουγουάη ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, αλλά χωρίς τον τιμωρημένο Σουάρες,  με τον Φορλάν να δείχνει σε κακή βραδιά και τον Καβάνι να προσπαθεί μόνος του απέναντι στην κολομβιανή άμυνα το ματσάκι δεν... γύριζε. Η Κολομβία από την πλευρά της, συνέχισε να παίζει ποδόσφαιρο κυριαρχίας και να προσπαθεί με συνδυασμούς να φτάσει στην περιοχή του Μουσλέρα.

Σε μια από αυτές τις προσπάθειες, στο 50’, το κατάφερε με τον Κουαδράδο να στρώνει με το κεφάλι στον επερχόμενο Χάμες Ροντρίγκεζ και τον τελευταίο με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Κολομβίας, που "κλείδωσε" την πρόκριση από τη φάση των 16 στους προημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλου Ποδοσφαίρου!

Η Ουρουγουάη προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς, αλλά τόσο ο Οσπίνα, όσο και η άμυνα τον "καφετέρος" δεν της επέτρεψαν να πετύχει κάποιο τέρμα κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.